Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ PROGAME

Προϊστορία (10 τελευταία): 4-1-5

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μετά τον αποκλεισμό της Μάντσεστερ Σίτυ στα ημιτελικά του League Cup (0-1/2-2), αντιμετωπίζει την έτερη ομάδα του Μάντσεστερ για την φάση των 32 του κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα δεν έχει ανάλογη πορεία με αυτή στα κύπελλα, αφού μετρά μόλις 1 νίκη στα 5 τελευταία ματς. Στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος μάλιστα ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τη Μπόλτον. Επικράτησε άνετα με 5-1 επί της Όλνταμ εντός έδρας στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, ενώ συνολικά μετρά 14 αγώνες χωρίς ήττα εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις. Για το ματς με τη Γιουνάιτεντ θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Σουάρες (18/5), ενώ τραυματίες ο Σπίρινγκ (4 συμμ.) και ο Λούκας (0).

Εντός: 4-7-0

Φόρμα στα 5 τελευταία: 2-2-1

Γκολ: 25-21 (συνολικά), 14-8 (εντός)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΆΙΤΕΝΤ: Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Άρσεναλ, και έτσι ήρθε φυσιολογικά το 1-2 στο Εμιρέιτς Στέιντιουμ. Σκόρερ οι Βαλέντσια με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, και ο Γουέλμπεκ μετά από καταπληκτική ενέργεια και ασίστ του Βαλέντσια. Η Άρσεναλ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 71’ με τον Φαν Πέρσι. Νέοι τραυματισμοί για τη Μάντσεστερ αυτοί του Τζόουνς (19/1), Φέρντιναντ (14) και Νάνι (22/6). Θα λείψει πάλι ο Άντερσον (10/2). Εδώ και καιρό απόντες οι Βίντιτς (6), Κλέβερλι (5), Όουεν (1) και Γιανγκ (13/2). Ο Φλέτσερ (8/1), που είναι τραυματίας εδώ και καιρό, χάνει όλη τη χρονιά.

Εκτός: 8-2-1

Φόρμα στα 5 τελευταία: 3-0-2

Γκολ: 54-21 (συνολικά), 21-7 (εκτός)

Πρόταση: Πολύ δύσκολη η πρόβλεψη για έναν τέτοιο αγώνα. Πείτε το προσωπική άποψη, ή απλά ένστικτο, αλλά δεν νομίζω πως η Λίβερπουλ θα κάνει το 2/2 απέναντι στις ομάδες του Μάντσεστερ. Είναι μια παραδοσιακή αγγλική ομάδα αλλά θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη και με τη συμμετοχή στον τελικό τoυ League Cup. Δύο κύπελλα στην ίδια χρονιά είναι πολλά